“Doğru” bir ilişkiye giden yol (!)

İşte aranan tarif:

Bir tutam tutku

Tutku: “İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras”. Teninin kokusu, bakışının sıcaklığı, elinin dokunuşu, bütün bunlara duyulan o bitmeyen istek. İşte tutku. İlişkilerin olmazsa olmazı… Eksik kaldığında ilişkiyi büyük ölçüde zedeleyecek bir özellik. Tutkusuz aşk olabilir mi?

Bir tutam hoşgörü

Müsamaha, anlayış, tolerans… Aşk sevgiye dönüşürken, hoşgörü kulak verilmesi gereken yegâne kavramlardandır. Herkes, her zaman en iyi halinde, aşık olduğunuzu en çok hissettiğiniz o anlardaki gibi olamaz muhakkak. O zaman ne yapmalıyız? Her zaman hoşgörü kalkanımızı yanımızda taşımalıyız.
Bir tutam şehvet
Arzulamak, ten uyumunu yakalayabilmek, küçük kaçamaklar yapmak, karşılıklı şehvetin ateşiyle yanıp tutuşmak aşkın, ilişkilerin en önemli yapıtaşlarından biridir. Aşkın bu yönü canlılıktan uzaksa taraflar daha saldırgan, daha yorucu kişiliklere bürünebilirler. Şehvetin olmadığı ilişki, o arzudan yoksun bir ilişki, eksik ve yalnızlığa mahkûmdur.

Bir tutam tartışma

İnsanlar birbirlerini ya tatilde ya içki sofrasında tanır diye bir laf vardı değil mi? Bunun sebebi tartışmaların “çıkabilitesinin” böyle zamanlarda hat safhada oluşudur. Tartışırken en başta kendinizi utandırmamak için, sonrasında kendinizden nefret etmemek için; kendinize dair halledebileceğiniz pek çok şey olduğunu düşünüp, bir canavara dönüştüğünüzü görüp, bu cehennemi yaşamamak için tartışırken çok çıldırmamaya özen göstermelisiniz. Bir yandan da şunu unutmamak gerekir ki, yaşamanız gerekiyorsa bütün bu –aslında çok normal olan- dengesizlikleri ancak ve ancak tartışmalarla yaşayabilirsiniz. Sağlıklı bir tartışma ortamı yaratabilmek, böyle bir üretimin içinde, sınırların dışında çok gezmeden dolaşabilmek çok önemlidir. Tartışmamak son derece ütopik bir kavramdır. Tartışmayan çiftler sıkıntılarından kaçıyorlardır ve ya hasıraltı ediyorlardır. Bu kaçış durumu da son derece sağlıksızdır.

Bir tutam uyum

Siz ayrı telden karşınızdaki ayrı telden çalıyorsa verimsiz bir ilişki içindesiniz demektir. En az üç tane ortak noktanız bulunmalıdır.

Daha fazla devam etmeye kalemim de sabrım da yetmedi. Hâlbuki “doğru” ilişkiye giden lezzetli yolda –a a tesadüfe bakar mısınız!- bir tutam sabır da vardı. Sadece bunlar mı! Tabii ki değil. Bir tutam eğlence, bir tutam oyun, bir tutam coşku, bir tutam saygı, bir tutam, bir tutam…

Milyonlarca kitap var böyle… Bir sürü kötü tavsiye; bir sürü genelleme; öyledir de böyledir, ortak noktanız bulunmalıdır da, aman en az 3 tane olmalıdır da… Mümkün mü bu kalıplara sığmak!

Abartıları dışında yanlış değil bahsi geçen tutam tutam, buram buram özellikler tabii ki ama aslında, yani özünde, sevgi emek ister, emek. Emeksiz hiçbir şey olmaz. Bu kadar basit… ama ağırına gider insanların bu emek verme durumu. Utananı mı dersin, gurur yapanı mı, yanlış tarafından bakıp sevgiye olan açlığını başka şeylere emek vererek gidereni mi dersin, her şey fazlasıyla normal. Ama gerçeği değiştirmez: sevgi emek ister.